اعتماد شما گرانبها ترین سرمایه ماست.

سوالات متداول

پرسش و پاسخهای متداول

در صورت تمایل به آشنایی با خدمات ما کلیک نمایید

سوالات متدوال زندگی، سرمایه گذاری و تحصیل در قبرس شمالی

1) آیا دانشگاه هاي قبرس شمالی مورد تایید ایران می باشند؟

بله، دانشگاه مدیترانه شرقی در کلیه رشته ها و تمامی مقاطع تحصیلی مورد تایید وزارت علوم ایران است. همچنین دانشکده علوم پزشکی و داروسازي این دانشگاه تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد.

دانشگاه خاور نزدیک تا پایان مقطع ارشد در کلیه رشته ها از اعتبار وزارت علوم برخوردار است. ضمن اینکه دانشکده علوم پزشکی این دانشگاه (داروسازي، پزشکی و دندانپزشکی) تفاهم نامه اي در زمینه همکاري علمی و تبادل دانشجو با دانشگاه علوم پزشکی البرز دارد.

دانشگاه آمریکایی گیرنه و دانشگاه بین المللی قبرس نیز در مقطع کارشناسی مورد تایید وزارت علوم ایران است.

2) اعتبار جهانی دانشگاه هاي قبرس شمالی به چه صورت است؟

بر اساس رتبه بندي موسسه تایمز دانشگاه مدیترانه شرقی در کنار دانشگاه هایی همچون دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی در جایگاه جهانی 600 تا 800 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. سایر دانشگاه هاي قبرس نیز با برخورداري از اساتید نخبه بین المللی و آموزش به زبان انگلیسی از جایگاه ممتازي برخوردار می باشند.

3) چرا تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی؟

موارد زیر از دلایل مزایای تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی است :

 • عدم نیاز به مدرك رسمی زبان
 • عدم نیاز به اخذ ویزا
 • برخورداري از بورسیه تضمینی 50 درصد
 • برخورداري از معافیت تحصیلی براي مشمولین
 • تدریس به زبان انگلیسی
 • مورد تایید قطعی وزارت علوم و بهداشت
 • سهولت در سفر و مسافت نزدیک
 • نزدیکی فرهنگی به ایران
 • آب و هواي بسیار خوب و مدیترانه اي
 • برخورداري از امتیاز ارز دانشجویی
 • فرصت دستیاري تدریس و پژوهش و برخورداري از بورسیه کامل براي دانشجویان ارشد و دکترا و..

4) چه مدارکی جهت اخذ پذیرش در دانشگاه هاي قبرس شمالی نیاز است؟

کاردانی و کارشناسی: ترجمه مدرك دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی، ترجمه ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
کارشناسی ارشد: ترجمه مدرك کارشناسی ، ترجمه ریز نمرات کارشناسی
دکتري: ترجمه مدرك کارشناسی ، ترجمه ریز نمرات کارشناسی، ترجمه مدرك کارشناسی ارشد ، ترجمه ریز نمرات کارشناسی ارشد
داروسازي، پزشکی و دندانپزشکی: ترجمه مدرك دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی، ترجمه ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی

 • یک قطعه عکس، اسکن پاسپورت(ترجمه رسمی شناسنامه در صورت نداشتن پاسپورت) به انضمام مدارك بالا الزامیست.
 • شرط معدل براي کارشناسی و کارشناسی ارشد 13 ، براي دکترا 14 و رشته هاي علوم پزشکی حداقل 16 می باشد.
 • تنها در رشته داروسازي دانشگاه مدیترانه شرقی شرط معدل رقابتی بوده و بستگی به تعداد داوطلبین دارد و در حال حاضر شرط معدل
  17.5 ملاک است.

برای مشاهده مدارک کامل به تفکیک هر رشته برای دانشگاه های قبرس شمالی اینجا کلیک نمایید.

5) آیا بورسیهدر دانشگاه های قبرس شمالی به من تعلق می گیرد؟

بر اساس قرارداد همکاري علمی بین کشورهاي ایران و قبرس، کلیه دانشجویان ایرانی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از بورسیه 50
درصد تخفیف شهریه برخوردار می باشد.

6) آیا در مقطع دکترا می توانم از بورسیه دانشگاه های قبرس شمالی استفاده کنم؟

هریک از دپارتمان هاي تحصیلی در آغاز هر ترم از بین دانشجویان جدید دوره دکترا یک نفر را براي بورسیه کامل 100 درصد و یا دو نفر را جهت برخورداري از بورسیه 50 درصد انتخاب می کنند این در حالیست که دانشجویان دکترا از فرصت منحصر به فردي برخوردارند تا بتوانند در صورت موفقیت در مصاحبه و اعلام نیاز دپارتمان ها به عنوان مدرس پاره وقت، دستیار پژوهش و دستیار تدریس در دانشگاه اشتغال داشته باشن،. که نه تنها منجر به بخشودگی شهریه می شود بلکه حقوق قابل توجهی به صورت ماهیانه به دانشجو پرداخت می گردد.

7) آیا هزینه تحصیل در قبرس شمالی بالاست؟

در دانشگاه مدیترانه شرقی به طور متوسط یک دانشجو در دوره کارشناسی رشته هاي علوم انسانی هر ترم 2100 دلار و در رشته هاي مهندسی 2600 دلار پرداخت می کند. در دوره کارشناسی ارشد به طور متوسط هر ترم 1400 دلار و در دوره دکترا هر ترم 2800 دلار که بعد از آزمون جامع فقط هزینه پایان نامه پرداخت می شود.

در دانشگاه هاي دیگر قبرس شمالی هزینه تحصیل از دانشگاه مدیترانه شرقی پایین تر است.

8) در دوران تحصیل در قبرس شمالی به عنوان دانشجو از چه امکانات و امتیازاتی برخوردار خواهم بود؟

امکانات و امتیازاتی که دانشجویان در حین تحصیل در قبرس شمالی برخوردار می شوند:

 • خدمات درمانی کاملا رایگان از معاینات ساده تا عمل قلب
 • برگزاري کنسرت ها و فستیوال هاي متنوع در کمپ دانشگاه
 • سرویس حمل و نقل عمومی رایگان
 • تنوع گسترده خوابگاه ها و رستوران هاي داخل کمپ دانشگاه
 • تجربه آشنایی با دانشجوهایی از 68 کشور دنیا و….

9) نگران فرزندم هستم که از تجربه کافی براي زندگی در خارج برخوردار نیست!

این نگرانی قابل درك است، دانشگاه هاي قبرس در هفته هاي آغازین هر ترم، دوره اي به نام دوره استقبال از دانشجویان جدید طراحی می کنند که شامل جشنها و گردهمایی ها و معرفی اماکن دیدنی قبرس و تورهاي بین شهري و برنامه هاي متنوع دیگر می باشد. طی این دوره دانشجوهاي جدید تا حدي با فضاي آموزشی آشنا می شوند و با دوستان جدید خود ارتباط برقرار می کنند. نمایندگی ما نیز از ابتداي ورود دانشجو به قبرس، با ارائه خدماتی از قبیل اسکان اولیه رایگان، معرفی و همراهی دانشجو جهت ثبت نام، همراهی دانشجو در مراحل انجام آزمایشات پزشکی و اخذ ویزا، و همچنین پاسخگویی به دغدغه ها و سوالات رایج در طول ترم اول، در کنار دانشجوهاي عزیز ایرانی خواهد بود.

گروه ما از ابتدای ورود تا انتها در کنار شما است.

10) فرزند من می تواند ورزش حرفه اي خود را ادامه دهد؟

بله، در دانشگاه EMU تیمهاي مختلف ورزشی بطور حرفه اي زیر نظر مربی هاي زبده تمرین و در مسابقات ملی و بین المللی شرکت می کنند، تیمهاي ورزشی از قبیل تنیس، فوتبال، والیبال، بسکتبال، اسکواش، پبنگ پونگ، بدمینتون و دومیدانی.

دانشجوهاي ورزشکاري که بتوانند با نشان دادن تواناییهاي خود به عضویت در تیمهاي دانشگاه در آیند از امتیازات ویژه ي آموزشی نیز برخوردار خواهند بود. ضمن یادآوري این نکته که هر ساله در دانشگاه مسابقات ورزشی بین کشورهاي مختلف برگزار می شود که از هیجان و جذابیت بالایی برخوردار است، دانشجوهاي کشور عزیزمان ایران هم با داشتن تیمهاي موفق فوتبال، والیبال، بسکتبال هم در بخش دختران و هم پسران، همواره یکی از تیمهاي مطرح دانشگاههاي قبرس بشمار می آید.

11) چطور می توانم براي ارز دانشجویی اقدام کنم؟

از آنجاییکه دانشگاه هاي قبرس مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت است دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل می توانند از مزایاي ارز
دانشجویی برخوردار شوند.

 1. در مرحله نخست دانشجو می بایست در سامانه تاك ثبت نام کند، براي ثبت نام لازم است اسکن آخرین مدارك تحصیلی فارسی را به همراه گواهی اشتغال به تحصیل جدید در این سامانه بارگذاري کند تا نام کاربري و رمز عبور بگیرد.
 2. در مرحله دوم دانشجو می تواند برگه اشتغال به تحصیل خود و سایر مدارکی که نیاز به تایید سفارت جمهوري اسلامی دارد از قبیل ریزنمرات یا گواهی پرداخت شهریه را در حساب کاربري مربوط به خود، در سامانه تاك بارگذاري کند تا “کد رهگیري” دریافت کند.
 3. در مرحله سوم دانشجو با نوشتن کد رهگیري هر برگه بر روي همان برگه، برگه ها را تحویل سفارت جمهوري اسلامی می دهد. (در قبرس شمالی اعضاي عزیز انجمن علمی ایرانیان این برگه ها را از دانشجویان تحویل می گیرند و پس از تایید سفارت به آنها برمی گردانند). حال، دانشجوهایی که براي نخستین بار براي ارز دانشجویی اقدام می کنند لازم است تا در سامانه نشا و یا سامانه موحد (بسته به رشته تحصیلی) ثبت نام کنند تا حساب کاربري و رمز عبور دریافت کنند.
 4. در مرحله چهارم برگه هاي مورد نظر، که از طرف سفارت ایران تایید شده، مجددا بایستی اسکن شود تا در سامانه نشا (براي رشته هاي
  زیرمجموعه وزارت علوم) و یا سامانه موحد (رشته هاي زیرمجموعه وزارت بهداشت) بارگذاري شود تا سامانه مربوطه تاریخی را براي معرفی
  به بانک (جهت دریافت ارز) مشخص کند و در اختیار دانشجو قرار دهد.
 5. مرحله پنجم، دانشجو لازم است برگه یا برگه هاي مورد نظر را طریق پست یا مسافرانی که به ایران سفر می کنند به دست خانواده خود برساند.
 6. در مرحله ششم، پدر و مادر و یا هرشخص دیگري که از طرف دانشجو وکالت رسمی داشته باشد در تاریخ مقرر با در دست داشتن برگه هاي دانشجویی و کپی پاسپورت و ویزاي دانشجو، به بانک مربوطه مراجعه می کند جهت دریافت ارز دانشجویی.

12) آیا می توانم بعنوان مهمان در دانشگاههاي دیگر تحصیل کنم؟

دانشگاه مدیترانه شرقی فرصت ارزنده اي را براي دانشجویان خود فراهم کرده تا بتوانند یک الی دو ترم تحصیلی خود را در دانشگاهی دیگر بعنوان مهمان بگذرانند. دروسی که در دانشگاه مهمان گذرانده می شود در کارنامه تحصیلی دانشجو ثبت می شود و به مثابه یکی از ترم هاي تحصیلی معمولی در نظر گرفته می شود. از جمله دانشگاه هایی که پذیراي دانشجوهاي مهمان از EMU هستند می توان California San Diego State University , Louisiana State University و Long Beach State University در امریکا را نام برد. Louisiana State University و Long Beach State University, San Diego State University نیز هر ترم میزبان دانشجوهاي مهمان از دانشگاه هاي EMU است. این دانشجویان در دوران اقامت چند ماهه خود در قبرس شمالی از امکانات آموزشی، رفاهی و تفریحی بالایی برخوردارند. در برخی از موارد دانشجویان مهمانی که به EMU سفر می کنند، برنامه دانشجوي مهمان خود را به انتقالی دائم تغییر می دهند.

13) شرایط پذیرش بدون مدرك زبان چگونه است؟

قبل از شروع هر ترم تحصیلی در دانشگاه هاي قبرس، یک آزمون در قالب آزمون زبان از دانشجویان گرامی گرفته می شود که هر فرد نسبت به نمره اي که کسب می کند، در کالج زبان یا دپارتمانی که از آن پذیرش گرفته است حضور پیدا می کند. طول دوره زبان در صورت عدم قبولی در آزمون مهارت هاي زبان بسته به نمره اي که دریافت می نماید یک یا دو ترم هست.

14) چگونه به قبرس شمالی پرواز کنم؟

از آنجایی که براي سفر به قبرس شمالی نیازي به ویزا نیست، فقط با تهیه بلیط می توانید سفر خود را آغاز کنید. پروازهاي به قبرس شمالی
معمولا از ترانزیت ترکیه انجام می شود. (پرواز مستقیم به قبرس شمالی انجام نمی شود) براي تهیه بلیط لازم است به یکی از دفاتر آژانس
هواپیمایی مراجعه کرده و بلیط پرواز تهران به ارجان (تنها فرودگاه قبرس شمالی) تهیه نمایید. پرواز هاي تهران به ارجان معمولا توسط ایرلاین هاي زیر انجام می پذیرد :

Turkish Airline : این پرواز گرانترین هست و امکانات متعددتري نظیر ظرفیت بار بیشتر دارد.

Atlas jet: پروازي مقرون به صرفه و مناسب دانشجویی است.

Pegasus: این پرواز هم همانند اطلس جت می باشد.

در فرودگاه هاي بین المللی ایران به این نکته توجه داشته باشید که پرواز شما ترانزیت خواهد بود و کارت پرواز دوم خود را که از ترکیه به قبرس شمالی را هم بایستی دریافت کنید و چمدان هایی را که در مبدا تحویل می دهید در مقصد خود یعنی فرودگاه ارجان تحویل میگیرید. زمان پرواز از ایران به استانبول حدودا 3 ساعت و از استانبول به قبرس 1 ساعت و 10 دقیقه می باشد.

15) پس از رسیدن به فرودگاه قبرس شمالی چه اتفاقی رخ می دهد؟

در لحظه ورود به کشور قبرس شما می بایستی نامه پذیرش چاپ شده خود را به پلیس گذرنامه نشان داده و ویزا اولیه خود را که معمولا بین 30 تا 90 روز است دریافت نمایید. سپس با استقبال یکی از اعضاي فارسی زبان نمایندگی رسمی ما مواجه خواهید شد که از قبل نام و مشخصات شما به عنوان دانشجو به ایشان داده شده است. جهت رفاه حال دانشجو هاي جدید ضمن انتقال رایگان به دانشگاه، به مدت 48 ساعت اتاقی مناسب در یکی از خوابگاه ها به طور رایگان به شما اختصاص داده می شود.

16) خوابگاه هاي قبرس داراي تفکیک جنسیتی می باشند؟

بعضی از خوابگاه ها به کل داراي تفکیک جنسیتی و برخی داراي تفکیک در اتاق ها و طبقات می باشند.

17) در روز ثبت نام دانشگاه چه کار باید کنم؟

در روز ثبت نام یکی از اعضاي نمایندگی ما شما را در کلیه مراحل ثبت نام همراهی می نماید. نگران مراحل کار در قبرس شمالی نباشید گروه ما تا انتها با شماست.

18) چگونه براي اخذ اقامت قبرس شمالی اقدام کنم؟

در این مرحله همانند مرحله ثبت نام در دانشگاه یکی از اعضاي نمایندگی ما شما را همراهی می کند.

19) چگونه می توانم خوابگاه و یا مسکن مناسب در قبرس شمالی پیدا کنم ؟

این نمایندگی تلاش می کند با معرفی دقیق کلیه خوابگاه ها و همچنین آپارتمان هاي اجاره اي مناسب، گزینه هاي بیشتري را با توجه به شرایط و بودجه دانشجو به وي پیشنهاد کند.

شما می توانید از طریق لینک زیر موارد خوابگاه و اجاره را مشاهده نمایید

اینجا کلیک نمایید

20) هزینه خوابگاه و مسکن در قبرس شمالی چقدر است؟

هزینه بطور میانگین براي اجاره خوابگاه و یا منزل ترمی 1500 دلار می باشد.

21) هزینه زندگی در قبرس شمالی ماهیانه چقدر می باشد؟

به طور متوسط هزینه خورد و خوراك در قبرس شمالی مانند ایران می باشد و این رقم به صورت ماهیانه براي دانشجو حدودا ماهی 300 دلار است.

ضمنا با احتساب هزینه رفت و آمد، هزینه انرژي و امکانات رفاهی این هزینه بطور میانگین و با احتساب خورد و خوراك بین 500 تا 700 دلار ماهیانه پیش بینی می شود.

22) راه هاي کاهش هزینه زندگی در قبرس چیست؟

برای کاهش هزینه های زندگی در قبرس شمالی موارد زیر پیشنهاد می گردد:

 • یافتن هم خانه
 • استفاده از وسایل نقلیه عمومی
 • خرید از فروشگاه هاي زنجیره اي نظیر لمار
 • به اتمام رساندن هر ترم با معدل بالا جهت بهره بردن از تخفیف شهریه و ….

23) از چه طریقی می توانم آشنایی بیشتري با مراکز توریستی و تفریحی قبرس شمالی داشته باشم؟

با مراجعه به وب سایت ما و تماس با ما

24) چگونه می توانم از ایران براي فرزند خود پول بفرستم؟

در قبرس شمالی چندین صرافی ایرانی مشغول به کار هستند، کافیست که خانواده ها با انتخاب یکی از صرافی ها مبلغ را به صورت ریالی به شماره
صرافی در ایران واریز کنند و دانشجو ظرف چند دقیقه معادل آن مبلغ را به صورت یکی از ارزهاي خارجی از صرافی در قبرس دریافت نماید.

25) آیا می توانم با گواهی نامه ایران در قبرس شمالی رانندگی کنم؟

خیر، بر اساس مصوبه جدید دولت قبرس شمالی، دانشجویان خارجی براي اخذ گواهینامه رانندگی می بایستی در آزمون کتبی و عملی شرکت کنند
که این امر حدود سه هفته زمان می برد و مستلزم پرداخت هزینه 500 لیر می باشد ولی در گذشته دانشجویان فقط با ارائه ترجمه گواهی نامه و مبلغی ناچیز قادر به اخذ گواهینامه بودند.

26) آیا می توانم به همراه خانواده ام در قبرس شمالی اقامت داشته باشم؟

بله، اخذ اقامت براي اعضاي درجه یک خانواده و همچنین همسر به راحتی میسر می باشد. ضمنا اعضاي خانواده شما با توجه به عدم نیاز به ویزا در اولین سفر می توانند شما را همراهی نمایند و پس از دریافت ویزا اولیه براي اخذ اقامت مدت دار اقدام نمایند.

27) قبرس کجاست؟

قبرس جزیره اي در دل دریاي مدیترانه شرقی می باشد که به دو بخش ترك نشین (قبرس شمالی) و قبرس یونان (قبرس جنوبی) تقسیم
می گردد.

28) زبان و فرهنگ مردم قبرس شمالی به چه شکل است؟

زبان گویش این بخش ترکی استانبولی و انگلیسی، فرهنگ مردمان قبرس شمالی فرهنگی نزدیک به مردم ایران و دین آنان اسلام می باشد.

29) واحد پول قبرس شمالی چیس ؟

واحد اصلی پول این کشور لیر ترکیه هست، شهریه دانشگاه ها به یورو و دلار می باشد و هزینه مسکن و خودرو می تواند یکی از چهار واحد
لیر، دلار، پوند و یورو باشد.

30) آب و هواي قبرس شمالی چطور هست؟

آب هواي مدیترانه اي که 300 روز آن آفتابی است، تابستانی گرم و زمستانی نسبتا سرد دارد.

31) چند سکنه ایرانی در قبرس زندگی می کنند؟

حدودا 2000 ایرانی در قبرس در حال زندگی می باشند، که تقریبا 1500 نفر دانشجو و مابقی شامل خانواده ها و صاحبین کسب و کار می باشند.

32) اختلاف ساعت بین ایران و قبرس شمالی چقدر است؟

در شش ماهه اول سال ایران یک و نیم ساعت جلوتر و در شش ماهه دوم ایران نیم ساعت جلوتر می باشد.

33) آیا در قبرس شمالی مراکز ایرانی وجود دارد؟

بله، مراکزي نظیر رستوران، صرافی، آرایشگاه و بسیاري از کسب و کارهایي که توسط ایرانیان اداره می گردد وجود دارد.

34) نحوه نمره دهی در دانشگاه هاي قبرس شمالی به چه شکلی است؟

نمرات درس ها از 100 نمره و معدل از 4 است.

35) هزینه اخذ پذیرش از دانشگاه هاي قبرس شمالی چقدر است؟

خدمات اخذ پذیرش، ثبت نام و فرایند مهاجرت براي ایرانیان عزیز بطور کاملا رایگان توسط این نمایندگی ارایه می شود.

36) چرا شما براي اخذ پذیرش هزینه دریافت نمی کنید و براي چه مجانی این کار را انجام می دهید؟

ما به عنوان نماینده رسمی دانشگاه هاي قبرس در ازاي همکاري علمی و اجرایی با دانشگاه ها، از خود این مراکز حقوق مشخصی دریافت می کنیم.

37) از چه طریقی می توانم مدارکم را ارسال کنم؟

از طریق صفحه تماس با ما این سایت شما می توانید با ما در تماس باشید

اینجا کلیک نمایید

38) مراحل اخذ اقامت قبرس شمالی چگونه است؟

پس از اتمام مراحل ثبت نام با در دست داشتن مدارکی از قبیل گواهی اشتغال به تحصیل، اجاره نامه خوابگاه یا منزل و کپی و اصل پاسپورت و دو قطعه عکس و مراجعه به ادراه گذرنامه و پرداخت هزینه متناسب با مدت زمان اقامت درخواستی ویزا خود را دریافت نمایند.

ضمن یادآوري نماینده ما شما را در کلیه مراحل فوق همراهی خواهد کرد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم